مقدمه ای بر هواپیماهای بدون سرنشین

ارتش کشورهای پیشرفته‌ی جهان در حال حاضر از روبات‌های پرنده متفاوتی بهره‌مند هستند که اغلب آنان برای انجام ماموریت‌های شناسایی طراحی شده‌اند. این روبات های پرنده را UAV می‌گویند.

در اینجا به معرفی دو مدل از UAV می‌پردازیم. ۱)RQ-1: مدل پریدتور RQ-1 یک UAV شناسایی است که حرف R در آن مخفف واژه‌ی شناسایی و بازدید مقدماتی از وضع دشمن است. طراحی ساده و سبک بدنه پریدتور ظرفیت حمل بار آن‌را به ۲۰۴ کیلوگرم می¬رساند. این مدل از یک مخزن سوخت ۵/۳۷۸ لیتری نیز بهره‌مند است. این خصوصیت، پریدتور را به یک هواپیمای جاسوسی تمام عیار تبدیل کرده است. به طوری که مي‌تواند بیش از ۲۴ ساعت را در حال دیده‌بانی مواضع دشمن در آسمان سپری کند.
این UAV از تجهیزات فوق پیشرفته‌ای برای شناسایی دشمن بهره‌مند است که از آن جمله مي‌توان به دوربین‌های دماغه‌ای رنگي جهت هدایت هواپیما توسط اعضای واحد کنترل که کیلومترها دورتر از مواضع دشمن در خط مقدم هستند و همچنین دوربین‌های مختلف مادون قرمز برای دید در شب و رادارهای ترکیبی پیشرفته برای دید در مه، ابر و دود اشاره نمود.

شکل (2-16)– نمونه‌اي از ربات پرنده
شکل (2- 17)– هواپيماي هدايت شونده ۲)MQ-1:

داشتن یک UAV که علاوه بر شناسایی برای مبارزه نیز آماده باشد ضروری است. اینجاست که پریدتور شکارچی MQ-1 وارد عمل می‌شود. تعویض دوربین‌های متعدد RQ-1 با یک سیستم هدف‌یابی پیشرفته به نام MTS و مجهز کردن آن به دو موشک HELL FIRE ، آن‌را به یک مبارز اتوماتیک در خط مقدم جنگ تبدیل کرده است.MTS دارای سیستم هدف‌یابی موشک HELL FIRE AGM-114 می‌باشد.
شکل (2- 18)- موشک HELL FIRE AGM-114

سازمان اطلاعات آمریکا از MQ-1 برای تعقیب یکی از عاملان حوادث یازدهم سپتامبر بهره برد. اخیراً نیز CIA از آن‌ها برای حمله به تروریست‌های القاعده در پاکستان استفاده می‌کند.
 از طرح‌های دیگر مي‌توان به طرح جالب هانترکیلر اشاره کرد که یک پهپاد کم هزینه و یک بار مصرف است که دارای برد ۳۰۰۰ ناتیکال مایل و مداومت پروازی ۱۲ ساعت است. این پهپاد با موتور ملخ‌دار به منظور حمل پرتابگر بمب افکن‌های ب-۱ و ب-۲ ساخته شده است. بر روی هر پرتاب‌گر مي‌توان ۶ فروند پهپاد را جای داد که هر کدام ۵۰۰ پوند مهمات را حمل می‌کنند. برای این پهپادها مي‌توان تا ۳۰ دقیقه پیش از حمله هدفی را مثلاً توسط نیروهای ویژه تعریف نمود.

برگرفته از كتاب ) مديريت بحران درحوادث هسته اي )