شهر ۲۶۰۰ نفره اسپانیا (بهشت کمونیست ها)

شاید تصور اینکه در یک کشور عضو اتحادیه اروپا شهری به شکل کاملا خودمختار با اصول و مشی کمونیستی اداره شود ، کمی دشوار باشد، اما یک شهرکوچک در جنوب اسپانیا بیش از ۲۴ سال است که به این شکل اداره می شود.

به گزارش عصر ایران شهر ” مارینالدا” در نزدیکی شهر سویل در محدوده دولت محلی “اندلس” اسپانیا با جمعیتی ۲۶۰۰ نفره کاملا به صورت مستقل و به وسیله شهرداری اداره می شود.

در این شهر از دغدغه های رایج در بسیاری از اقتصادهای بازار آزاد خبری نیست و رفاه صد درصدی حاکم است. این شهر ۲۶۰۰ نفره از سال ۱۹۹۱ توانست از دولت محلی اندلس اسپانیا حق خودمختاری بگیرد و از آن زمان تا کنون یک شورای ۱۱ نفره و یک شهردار به نام ” سانچز گوردیلو” مسئولیت اداره امور این شهر را در دست دارند.

نمایی از شهر مارینالدا

 

شهر 2600 نفره در اسپانیا ؛ بهشت کمونیست های جهان (+عکس)
شهر 2600 نفره در اسپانیا ؛ بهشت کمونیست های جهان (+عکس)

هیچ کدام از اعضای شورای محلی حقوق دریافت نمی کنند و حتی این افراد به صورت اشتراکی در  زمین های زراعی این شهر کوچک کار می کنند. پیش از خودمختاری، زمین های این محدوده متعلق به اشراف و فئودال های محلی بود که در مادرید ساکن بودند اما پس از کسب حق خودمختاری زمین های کشاورزی اموال عمومی اعلام شد و هر فرد مسئولیت اداره زمینی را که داشت به دست آورد.

تعریف کار در این شهر چنین است : “شش ساعت فعالیت روزانه در ازای دریافت ۴۷ یورو دستمزد.” خانه های این شهر به مدت هفتاد سال با اجاره ماهانه ۱۵ یورو در اختیار افراد قرار می گیرد. این خانه ها دوبلکس و دو خوابه بوده و با زیر بنای ۱۰۰ متر دارای ۱۰۰ متر حیاط و محوطه چمن هم هستند.

کار بر روی زمین های زراعی روزانه شش ساعت و با دستمزد ۴۷ یورو

 

شهر 2600 نفره در اسپانیا ؛ بهشت کمونیست های جهان (+عکس)

نمونه ای از واحدهای مسکونی در شهر مارینالدا

شهر 2600 نفره در اسپانیا ؛ بهشت کمونیست های جهان (+عکس)

هزینه مهد کودک در شهر مارینالدا ۱۵ یورو ماهانه است. در مارینالدا همه تصمیمات بر مبنای دموکراسی مستقیم و با رای مستقیم عمومی گرفته می شود و همه عواید عمومی در یک “صندوق تعاون” جمع می شود و صرف امور عمومی و توسعه و رفاه مردم می شود.

در این شهر مالکیت خصوصی معنایی ندارد و همه اموال از جمله زمین های زراعی، اماکن عمومی و خانه ها و… در مالکیت عمومی و اشتراکی است. به هر فرد که در زمین های زراعی کار می کند به صورت مساوی ۴۷ یورو پرداخت می شود و عواید حاصل از صادرات محصولات متنوع کشاورزی این شهر کوچک در صندوق تعاونی ذخیره و با تصمیم شورای شهر و رای گیری مستقیم مردمی صرف امور رفاهی و عمومی می شود.

در زمانی که بحران اقتصادی اروپا از سال ۲۰۰۸ اقتصادهای کشورهای عضو اتحادیه اروپا از جمله اسپانیا را در می نوردید، این بحران به هیچ وجه در این شهر کوچک احساس نشد و مردم به زندگی عادی خود به دور از بحران ادامه دادند.

شهر 2600 نفره در اسپانیا ؛ بهشت کمونیست های جهان (+عکس)

این مساله سبب شد در سال ۲۰۱۲ در یک شهر کوچک دیگر در ایالت کوردوبا نیز جنبشی مشابه به منظور کسب حق خودمختاری و اشتراکی کردن زمین شکل بگیرد اما این جنبش از سوی پلیس ایالت کوردوبا مهار شد.

عبور بدون مشکل اقتصاد شهر مارینالدا از بحران اقتصادی سبب شده است رسانه های اسپانیایی و اروپایی به این شهر توجه ویژه ای داشته باشند و اکیپ های خبری مختلفی به منظور تهیه گزارش خبری و برنامه های مستند از نحوه اداره این شهر و زندگی روزانه مردم به این شهر در رفت و آمد هستند.

سانچز گوردیلو شهردار متنفذ شهر مارینالدا که از سال ۱۹۹۱ و زمانی که تنها ۲۵ سال داشت شهردار این شهر بوده است، خود در این باره می گوید: عامل بحران اقتصادی در کشورهای اروپایی اقتصاد سرمایه داری است.

سانچز گوردیلو شهردار مارینالدا

 

شهر 2600 نفره در اسپانیا ؛ بهشت کمونیست های جهان (+عکس)

گوردیلو که خود را یک “کمونیست لیبرال” می نامد همزمان عضو مجلس ایالتی اندلس اسپانیا نیز است و مدام به مرکز استان در رفت آمد است. او خودروی شخصی ندارد و هر بار که می خواهد به مجلس برود از یکی از ساکنان شهر که خودروی سواری دارند، درخواست می کند تا او را به ایستگاه راه آهن برساند.

او در سال ۲۰۱۲ در مصاحبه ای با نشریه آلمانی “یونگه ولت ” درباره ایده های سیاسی خود گفت:” من امروز حتی بیشتر از گذشته آرمان گرا هستم چون ما در دو دهه گذشته توانستیم مدینه فاضله خود را بسازیم و در این کار موفق بودیم.”

شهر 2600 نفره در اسپانیا ؛ بهشت کمونیست های جهان (+عکس)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

The maximum upload file size: 512 مگابایت. You can upload: image, audio, video, document, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded.