باورهای مردم در مورد نقش اعداد در زندگی

عصرایران– در فرهنگ و آداب و رسوم ملل مختلف باورها و جزئیات بسیاری وجود دارد که هر کدام به نوعی می توانند جذاب و شنیدنی باشند.

برای مثال در فرهنگ کهن ژاپن هنگامی یک کاسه زمین خورده و می شکست آنرا با با طلا بند زده و ترمیم می کردند زیرا باورشان این بود وقتی چیزی می شکند تاریخ یافته و زیباتر می شود! حال آنکه در گوشه دیگری از جهان احتمالا این تفکر فاقد اهمیت بوده است.
هر چند برخی از این باورها طی زمان و با پیشرفت جوامع بسیار کمرنگ شده اند اما برخی دیگر همچنان مورد توجه قرار داشته و ظاهرا نمی توان تاریخ مصرفی برای آن متصور شد. برای نمونه باور اقوام مختلف به اعداد و اعتقادی که به اثر گذاری آن دارند! حتی خود شما هم هنگامی که با عدد ۱۳ سرو کار دارید هرچند باوری هم به نحس بودن آن نداشته باشید اما به شوخی هم که شده شاید به شگون بد این عدد و اثر آن بر گرفتاری های آینده تان اشاره ای داشته باشید!

باورهای این چنینی به اعداد به ویژه در فرهنگ آسیایی و کشورهایی مانند چین، کره و ژاپن بیشتر دیده می شود اما در سایر نقاط جهان نیز وجود دارند در ادامه با ۲۲ نکته خواندنی درباره “باورهای عددی” آشنا خواهیم شد:

 1.  
 2. ترس از عدد ۴ تحت عنوان “تترافوبیا” شناخته می شود و میان فرهنگ های آسیایی شیوع بسیار بیشتری نسبت به تمدن های غربی دارد. همین ترس تمامی شماره تلفن ها، کد محصولات و حتی آدرس خانه ها را تحت تاثیر خود قرار داده است. این موضوع برای کمپانی های غربی که قصد ورود به بازارهای آسیایی را دارند، مقداری مشکل ساز شده است. زیرا معمولا مجبور به تغییر نام برند خود می شوند تا بتوانند تاثیر روانی مناسب را بر مردم داشته باشند.
 1. عدد ۴ در فرهنگ کره نمادی از شوربختی به شمار می رود. به همین دلیل در آسانسورها معمولا به جای طبقه ۴، از حرف انگلیسی F استفاده شده است. تلفظ عدد ۴ مشابه واژه چینی 死 است که به معنای مرگ کاربرد دارد. در چین و ژاپن نیز این عدد در ارتباط با بدشانسی و مرگ است. همچنین به نظر می رسد که باور مذکور در خصوص بدشگونی عدد ۴، از فرهنگ چین به سایر کشورهای آسیایی نفوذ کرده باشد.

  البته در این میان مواردی نیز وجود دارند که بر باورهای موجود در رابطه با عدد ۴ دامن می زنند برای مثال: مطالعه ای در بی ام جی (مجله پزشکی بریتانیایی) به چاپ رسیده که آمار مربوط به مرگ و میر در آمریکا -با تمرکز بر جمعیت چینی ها و ژاپنی های ساکن در این کشور- را طی یک دوره زمانی ۲۵ ساله مورد بررسی قرار داده است. طبق نتایج به دست آمده: احتمال مرگ چینی و ژاپنی های ساکن آمریکا به علت نارسایی قلبی در چهارمین روز از ماه ۱۳ درصد بیشتر بوده است. همین بررسی روی چینی ها و ژاپنی های ساکن کالیفرنیا به تنهایی ۲۷ درصد را ثبت کرده است!

 1. همتای غربی عدد ۴ از آن نظر که تبدیل به نماد بدشانسی در شرق آسیا شده، عدد ۱۳ است. در بسیاری از ساختمان های جهان غرب، آسانسورها طبقه ای با شماره ۱۳ ندارند. گفتنی است که ترکیب این دو باور را می توان در برخی از ساختمان های هنگ کنگ به وضوح مشاهده کرد. در شماری از آنها طبقه ۱۳ و تمامی طبقاتی که عدد ۴ دارند، حذف شده است. بدین ترتیب ورود به ساختمانی با ۸۱ طبقه که در واقع ۱۰۰ طبقه دارد، دور از انتظار نیست.
 1. در تمدن چینی اعتقاد بر این است که برخی از اعداد فرخنده و برخی دیگر شوم هستند. دسته بندی اعداد در یکی از این دو گروه بر مبنای مشابهت تلفظ آنها به واژه های زبان چینی صورت می گیرد. برای مثال اعداد ۶، ۸ و ۹ به طور کلی خوشایند و مبارک محسوب می شوند. این در حالی است که ۴ و ۷ اعدادی شوم و بد یمن هستند.
 1. عدد ۰ در فرهنگ چین شروع کننده همه چیز است و در مجموع عددی “خوب” به شمار می رود. تلفظ این عدد درشیوه پین یین (رایج ترین شیوه لاتین نویسی زبان چینی ماندارین که از حروف لاتین برای نمایش صداها در زبان چینی استفاده می کند. اما تناظر این حروف با صداها چندان شبیه لاتین نویسی برای زبان های دیگر نیست) نزدیک به کلمه ling به معنای خوب است.
 1. عدد ۱ در فرهنگ چین نه خوش یمن است و نه شوم و به اصطلاح وضعیت خنثی دارد! آنها معتقد هستند که این عدد هم به نفر برنده هر چیزی در جایگاه نخست اشاره دارد و هم نمادی از تنهایی و تک بودن است. برای مثال ۱۱ نوامبر به عنوان “روز مجردها” در چین نام گذاری شده است که در تقویم میلادی به صورت ۱۱/۱۱ نشان داده می شود و چهار مرتبه عدد ۱ برای اشاره به وضعیت مجردی و تنهایی در آن تکرار شده است.
 1. عدد ۲ در فرهنگ چین غالبا به عنوان عددی خوب شناخته می شود. چینی ها ضرب المثلی دارند که می گوید: همه چیزهای فرخنده و مبارک جفت هستند. به همین علت است که تکرار کاراکترهای زبان چینی به صورت جفت در انتخاب نام برندهای تجاری روندی معمول به شمار می رود. در لاتین نویسی ییل برای کانتونی (روشی دیگر که با پین یین شباهت دارد)، عدد ۲ با کاراکترهای چینی که به معنای “آسان” و “روشن” هستند، تشابه صوتی دارد.
 1. عدد ۳ که به معنای زندگی کردن و یا حیات است نیز مفهومی مثبت به همراه دارد. در فرهنگ چینی اهمیت این عدد به وجود سه مرحله اساسی در زندگی انسان شامل تولد، ازدواج و مرگ باز می گردد. با این حال عدد ۳ مفهومی منفی نیز دارد. تلفظ آن در لاتین نویسی ییل برای کانتونی شباهت زیادی به واژه saan دارد که به معنای جدا کردن و شکستن است.
 1. عدد ۵ در لاتین نویسی ییل برای کانتونی با واژه not هم آوا است. به همین ترتیب عدد ۵۴ با واژه ای به معنای بدون مرگ و ۵۸ عددی است که با عدم کامیابی تشابه صوتی دارند. عدد ۵ همچنین با عناصر پنج گانه (آب، هوا، آتش، چوب و فلز) در فلسفه چینی نیز در ارتباط است.
 1. عدد ۶ در کانتونی با واژه lok6 به معنای “خوش شانسی” یا “شادمانی” هم آوا است. بدین ترتیب چنین ها این عدد را برای کسب و کار بسیار خوب می دانند.
 1. عدد ۷ در شیوه پین یین با even به معنای زوج هم آوا است و به همین دلیل آن را در روابط عاطفی خوش یمن می دانند. این عدد همین طور با واژه دیگری در شیوه پین یین به معنای گوهر حیات نیز تشابه صوتی دارد. البته از عدد ۷ به عنوان نمادی از بدشانسی هم یاد می شود. زیرا در تقویم سنتی چینی، ۷ امین ماه (ژوئیه) را “ماه شبح” نام گذاری کرده اند. آنها معتقد هستند که در اولین روز از این ماه دروازه های جهنم گشوده شده و به ارواح اجازه دسترسی به دنیای زندگان را می دهد.
 1. عدد ۸ در فرهنگ چینی نمادی از خوش یمنی است و گفته می شود که کنار هم قرار گرفتن چندین ۸، موجبات خوش شانسی را فراهم می آورد. طبق همین باور در سال ۲۰۰۳، شماره تلفن +۸۶ ۲۸ ۸۸۸۸ ۸۸۸۸ به قیمت معادل ۲۸۰،۰۰۰ دلار آمریکا توسط سیچوان ایرلاینز خریداری شد.
 1. عدد ۹ از نظر تاریخی ارتباطی قوی با امپراتور چین دارد. در واقع پیش از پایه گذاری آزمون شاهنشانی (سیستم بررسی در چین باستان که کاندیداهای مطرح را برای پست های دولتی گزینش می کرد)، یک سیستم ۹ امتیازی در کار بود. این سیستم ۹ امتیازی مقامات دولتی را رده بندی می کرد. این عدد همچنین با واژه jiǔ در شیوه پین یین هم آوا است که با دوام معنا دارد و به همین دلیل از آن بیشتر در مراسم های عروسی استفاده می شود.
 1. در فرهنگ ژاپن، عدد ۴۳ در ارتباط با زایمان تفسیر می شود. این عدد در واقع به معنای مرده زایی است و بدین ترتیب بد یمن و شوم به شمار می رود.
 1. به ترس از عدد ۱۳، اصطلاحا “سیزده هراسی” گفته می شود. این هراس نوعی خرافه است که انطباق تصادفی ۱۳ امین روز یک ماه با جمعه را موجب بدشانسی می داند. علاوه بر این گفته می شود که از عدد ۱۳ برخلاف عدد ۱۲، ناکامل و غیر عادی است. برای مثال ما ۱۲ ماه در سال داریم و به همین علت ۱۲ عددی کامل محسوب می شود. این دیدگاهی است که توسط جو نیکل (نویسنده و محقق شک گرایی علمی) توضیح داده شده است.
 1. درست مانند غربی ها که عدد ۱۳ را شوم می پندارند، ایتالیایی ها نیز احساسی مشابه به عدد ۱۷ دارند. آنها معتقد هستند که نوشتار رومی عدد ۱۷ به صورت XVII، می تواند واژه VIXI را شکل دهد که در زبان لاتین به معنای “زندگی من به سر رسیده” است.
 1. در مسیحیت از عدد ۶۶۶ یا عدد وحش به عنوان نمادی از بدشانسی یاد می شود. در کتاب مکاشفه یوحنا در عهد جدید این عدد ذکر شده است. برخی از متخصصین معتقد هستند که عدد ۶۶۶ به نرون امپراتور روم اشاره دارد و عده ای دیگر مقصود از آن را عدد ۶۱۶ کد مخصوص کالیگولاامپراتور رومی می دانند.
 1. در فرهنگ چینی، عدد ۲۵۰ نوعی توهین محسوب می شود. زیرا این عدد در ماندارین (گروهی از زبان های چینی مرتبط به هم که در بخش های شمالی و جنوب غربی این کشور صحبت می شود) “er bai wu” تلفظ می شود که به معنای “ابله و خرفت” است.
  از طرفی دیگر عدد ۲۵۰ به صورت “liang bai wu” نیز تلفظ می شود که هیچ معنای منفی و بدی به دنبال نخواهد داشت. استفاده از عدد ۲۵۰ در قالب توهین به چین باستان باز می گردد. در آن زمان که هنوز سکه های مسی در دسترس بودند، ۱۰۰۰ سکه به عنوان معیار اندازه گیری استاندارد انتخاب شد. از این رو نصف ۱۰۰۰ سکه (معادل ۵۰۰ سکه) به چیزی یا کسی که جایگاهی پایین تر داشت اشاره می کرد. نصف ۵۰۰ سکه (معادل ۲۵۰ سکه) نیز نشانگر ذلت بیشتری بود!
 1. در فرهنگ هندی عدد ۲۶، بد یمن است و منجر به بدشانسی می شود. برای مثال زمین لرزه ۲۰۰۱ گجرات که باعث مرگ ۲۰۰۰۰ نفر شد، در ۲۶ ام ژانویه به وقوع پیوست. در سال ۲۰۰۴ نیز سونامی و زمین لرزه اقیانوس هند، ۲۳۰۰۰۰ نفر را از میان برد و گفتنی است که در ۲۶ ام دسامبر رخ داده است. حملات مسلحانه نوامبر ۲۰۰۸ در بمبئی که موجب کشته شدن بیش از ۱۹۵ هزار نفر شد نیز به روز ۲۶ ام نوامبر باز می گردد.
 1. در مبحث معنای رمزی اعداد، مجموع دو عدد ۲ و ۶ معادل ۸ می شود که هندی ها معتقد هستند باعث ویرانی، سختی و بدبختی خواهد بود. آنها همچنین اعتقاد دارند که مراسم ازدواج و هر جشن دیگری نباید در ۸ امین روز از ماه برگزار شود. این در حالی است که متقابلا چینی ها عدد ۸ را بسیار مبارک و نمادی از موفقیت می دانند.
 1. در بسیاری از فرهنگ ها به خصوص در نواحی مربوط به شرق آسیا و همینطور یهودیت، عدد ۱۰ نمادی از تکامل و کمال محسوب می شود. زیرا انسان ها دارای ده انگشت در دستان خود و همچنین ۱۰ انگشت در پاها هستند. توجیه یهودی ها برای خوش یمن پنداشتن این عدد، به “ده فرمان” باز می گردد. ده فرمان لیستی متشکل از دستورهای مذهبی است که از جانب خداوند بر موسی وحی شد.
 1. عدد ۱۵ محصول ضرب دو عدد مقدس ۳ و ۵ است و به همین دلیل در مناطقی از شرق آسیا دارای اهمیت روحانی است . زیرا در نینوای باستان (پایتخت دولت آشور)، ۱۵ کشیش به الهه آشور “ایشتار” خدمت می کردند و شهر نیز ۱۵ دروازه داشت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

The maximum upload file size: 512 مگابایت. You can upload: image, audio, video, document, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here