روش سانتریفوژ در فرآیند غنی سازی اورانیوم

روش جداسازی توسط سانتریفوژ از حدود یکصد سال پیش آغاز شده است . . .

 در سال ۱۹۱۹ این روش جهت جداسازی گازها مورد استفاده قرار گرفت و جهت حذف حرکات لرزشی و جریان انتقال حرارت بین محیط و خود سانتریفوژ ، باید در خلاء مورد استفاده واقع گردد .
در این میان جهت غنی سازی اورانیوم ، شرط اصلی این است که در روش سانتریفوژ ، ماده اورانیوم بصورت گازی شکل درآید . چون تنها فلوئور دارای یک ایزوتوپ پایدار است ، لذا در ترکیب با انواع ایزوتوپ های اورانیوم به صورت هگزا فلوئورید اورانیوم ، دارای شکل گازی بوده علاوه بر این با توجه به تک بودن ایزوتوپ فلوئور ، در ترکیب با ایزوتوپ های متفاوت اورانیوم دارای وزن مولکولی متفاوت خواهد بود و بدین سان قابلیت استفاده در دستگاه سانتریفوژ را پیدا می نماید .
در سال ۱۹۳۰ از سانتریفوژهای با جریان همسو استفاده می شد و در این حالت ماده تغذیه شده به دستگاه ، از درون لوله ای که در مرکز درپوش بالایی سانتریفوژ قرار دارد وارد شده و پس از اعمال نیرو بر آن ، مولکولهای سبک به اطراف محور مرکزی و مولکولهای سنگین بیشتر به طرف جداره دستگاه حرکت می نمایند و توسط مجـراهایی که برای خروج آن در نظـر گرفتـه شده است از سانتریفـوژ خارج می گردند . چنین دستگاههایی دارای دو نقص عمده بود :
یکی بازده کم و
دیگری خارج کردن مولکولهای سبک از محور آن زیرا در این قسمت فشار کم می باشد . ف

رآیند غنی سازی توسط سانتریفوژ در اروپا نیز از حدود ۳۰ سال پیش آغاز شده است و کشور ما ایران هم در چند سال اخیر به این سمت حرکت نموده است و با توجه به تجربه سایر کشورها و امکانات خود در این زمینه تلاش فراوانی را آغاز نموده تا به این صنعت پیشرفته دنیا دست پیدا نماید .

شکل ( ۲-۳ )- قسمتهای مختلف سانتریفوژ

مشکلات موجود در مورد دستگاههای جریان همسو باعث شد تا روش دیگری که جریان مخالف نام دارد ، ابداع شود . در این دستگاه خوراک اورانیوم از میان محور چرخشی وارد شده و با حرکت در طول محور و جداره ، در دو جهت مختلف موجب اختلاف غلظت ایزوتوپ ها در طول محور می گردد . در نتیجه می توان ایزوتوپ های سبک و سنگین را در دو انتهای محور و در نزدیک جداره برداشت نمود . چون فشار در کنار دیواره زیاد است ، لذا خروج محصول و ایزوتوپ سبک مشکلی را بوجود نخواهد آورد .

شکل ( ۲-۴ )- نمای درونی یک سانتریفوژ

برگرفته از کتاب : ( بررسی تولید و انتشار سم HF در فرآیند غنی سازی اورانیوم )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

The maximum upload file size: 512 مگابایت. You can upload: image, audio, video, document, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded.